Experiment: cupcake bought for 900 rubles and 120. Is there a difference

Admin

I bought in the store cake for 900 rubles and decided to see if there is a difference with cheap cake for 120 rubles. I understand their own experience.

These are muffins for me today to review
These are muffins for me today to review

Taking a walk around the store stumbled upon a cake, which cost 900 rubles. It was beautifully packaged and his whole appearance said that "I am the best cake in the world." I have decided that it is necessary to give it a try, but it just did not dare to buy it.

Therefore, I decided to make a comparison with the expensive cake cheap.

Cake for 120 rubles

Packing cake for 120 rubles
Packing cake for 120 rubles

Fruitcake packed in ordinary plastic bag with a clip, which contains the date of manufacture. I got the product prepared 4 days ago. Package places a transparent, whereby it is evident that lies within.

The composition of the cake for 120 rubles
The composition of the cake for 120 rubles

Buying products that are cheaper than others, I always worry about their composition. This time I did not like. Instead of butter, use margarine manufacturer - it's always affect the taste of the product.

Even I was surprised by the composition of powdered sugar: sugar, corn starch and palm oil. In my opinion, powdered sugar should only consist of milled sugar. What do you think?
Appearance of cake for 120 rubles
Appearance of cake for 120 rubles

This form of the cake we all know, and as such they are released since the Soviet times. Weight indicated on the package corresponds to the real. If we recalculate the cost per kilogram of cake, it turns out 300 rubles / kg.

Muffins, cooked in butter, have a long shelf life. There used margarine, so that the cake does not spoil longer, the manufacturer has added preservative potassium sorbate. As a result, the shelf life is 30 days.

As for the taste, then I just want to say that I do not like the taste of margarine, and it is composed. But this cake, apparently used a qualitative margarine, and its taste is felt slightly. Crumb cake rather dry, but crumbly. I love when a dense crumb and juicy.

Cake for 120 rubles per section
Cake for 120 rubles per section

cupcake itself to me more or less liked, but he obviously should cost less. And it seemed to me that the raisins in it very little, I would put more. I would buy again a cupcake? Probably not.

Cake for 900 rubles

Packing cake for 900 rubles
Packing cake for 900 rubles

The manufacturer obviously tried to pack your beautiful cake. I really liked it. Packing rich and beautiful. On paper printed paintings with biblical scenes. In addition to the beautiful paper muffin packed in a sealed bag, so that the product does not dry out.

I got a cupcake, which produced 8 months ago. All additional information about the cake in a separate booklet, which is tied to thick twine.

The composition of the cake for 900 rubles
The composition of the cake for 900 rubles

When I saw that the cake baked 8 months ago, I was very agitated question, and what does it do. But part of it was good. Without preservatives has not done, but here a little. But as a part of many natural and expensive ingredients: butter, almonds and almond flour.

Appearance of cake for 900 rubles
Appearance of cake for 900 rubles

Product looks very nice. Top liberally sprinkled with whole almonds, it is clear that the manufacturer has not stinted. On the package indicated that the cake must weigh 750 grams, in fact, he weighed 790 grams. However, if you remove the paper form, probably will weigh how much you need.

If we recalculate the cost per kilogram of cake, we get 1200 rubles / kg.

Cake sectional looks beautiful. Inside a lot of raisins. Despite the fact that the shelf life of 10 months and I got the product, which is already 8 months old, lying down, cake was very soft.

Cake for 900 rubles in the context of
Cake for 900 rubles in the context of

This cake I liked. Although he is more like a cake than muffin. I would buy this again? YES. Cupcake delicious and flavorful with a good composition. Buy a cupcake just so I would not, but in the specific case it is perfect.

Total

Of the two current muffins, honey, I liked more. And most interesting is that the cheap cake, in my opinion, when its composition should be cheaper.

If you are not willing to spend that much money, I advise you to bake the cake yourself. It will come out cheaper and you can certainly be sure of its composition. Here is a recipe cake "Capital" of the Soviet guests, I recently prepared.

Would you buy a cupcake for 900 rubles?

Place Like to rate this article. And not to miss out new recipes,subscribe to the channel!

New Year's table 2020 that the file Metal Rat
New Year's table 2020 that the file Metal Rat

Next year will be marked by a white metal Rats, and how we are now accepted - please be the hoste...

Eggplant with minced meat in Turkish. Tasty and easy
Eggplant with minced meat in Turkish. Tasty and easy

Do today delicious eggplant boat stuffed with meat and baked in the oven. This is a Turkish versi...

Air yeast dough: Grandma's Secrets
Air yeast dough: Grandma's Secrets

The most delicious cakes, pastries, pies and Kurniki obtained from a good test. How to make it lu...